Styliści i eksperci doradzają

Mleczko czy płyn miclearny – co lepiej zmyje makijaż?

Oczyszczanie skóry twarzy powinno być nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji. Warto o tym pamiętać nie tylko w przypadku nakładania makijażu na twarz. Dzięki produktom do oczyszczania twarzy jesteśmy w stanie usunąć nie tylko podkład, ale także nadmierną ilość sebum, kurz oraz inne zabrudzenia. W połączeniu z tonizacją skóry możemy przygotować cerę na dalsze zabiegi kosmetyczne i zapewnić jej zdrowy wygląd na dłużej.

Zanim jednak do tego dojdziemy, musimy wiedzieć, jaki produkt wybrać do oczyszczania twarzy. Obecnie na rynku znajduje się całe spektrum kosmetyków, które mają gwarantować poczucie czystej i zdrowej skóry. Do najpopularniejszych należy bez wątpienia płyn do demakijażu micelarny, jak i mleczko. Oba produkty mają swoich zwolenników i przeciwników.

Sposób działania płynu micelarnego

Odkąd tylko płyn micelarny pojawił się na polskim rynku, od razu podbił serce wielu kobiet. Skąd taka jego popularność? Przede wszystkim jest bardzo łatwy w obsłudze. Wystarczy nasączyć nim wacik i przyłożyć do twarzy. Nie wymaga też stosowania innych produktów do oczyszczania. Jego sposób działania można porównać do mydła. W obu przypadkach mamy do czynienia z micelami, które łączą się z zanieczyszczeniami. Płyn do demakijażu zbudowany jest z cząsteczek hydrofilowych i lipofilowych.

Drugie z nich łączą się przede wszystkim z tłuszczem, sebum i resztkami makijażu. Hydrofilowe odpowiadają zaś za kurz i pozostałe zanieczyszczenia. Jak widać, płyn micelarny działa wielotorowo, stąd też jego skuteczność. W składzie nie są zawarte duże ilości substancji chemicznych oraz alkoholu, dzięki temu może on być stosowany zarówno przez osoby z cerą tłustą, jak i wrażliwą. Warto wybrać płyn micelarny, który będzie wzbogacony o składniki aktywne, które będą ponadto pielęgnować naszą skórę. Mogą być to zarówno olejki jak też kompleks z witamin.

Mleczko do demakijażu – remedium na skórę bardzo wrażliwą?

Kobiety o cerze skłonnej do podrażnień i zaczerwienień, szukają produktów, które sprostają im wymaganiom. Muszą one być zarówno skuteczne w oczyszczaniu skóry, jak i w pielęgnacji. Koncerny kosmetyczne wyszły takim kobietom naprzeciw i stworzyły mleczka do demakijażu. W odróżnieniu od płynów micelarnych mają one bardziej gęstą konsystencję. Nie są, na co nazwa wskazuje, zwykłym płynem. Przypominają emulsję bądź balsam. Ich największą zaletą jest delikatne oczyszczanie skóry. Czy zawsze skuteczne? To zależy oczywiście od koncentracji składników.

Mleczko do demakijażu może nie poradzić sobie z pełnym makijażem, jak też z kosmetykami wodoodpornymi. Do oczyszczania oczu najlepiej użyć osobnego produktu, który działa dwufazowo na zasadzie miceli. Trzeba ponadto pamiętać, że po użyciu mleczka do demakijażu, nasza skóra pozostaje delikatnie natłuszczona. Nie zaleca się więc używanie tego typu produktów do cery tłustej ze skłonnościami do niedoskonałości i do nadmiernej ilości sebum. Po użyciu mleczka dobrze jest zastosować tonik do twarzy, który pozostawi naszą skórę czystą i świeżą.

Jaki produkt wybrać?

Działanie obu tych produktów jest mocno uzależnione od składu. Kosmetyk dobrej marki powinien dać sobie radę z oczyszczaniem twarzy nawet z pełnego makijażu. Oba produkty mają swoich zwolenników. Płyn micelarny jest bez wątpienia najbardziej uniwersalny. Mogą go stosować zarówno osoby o cerze tłustej, jak i też te ze skórą wrażliwą. Inaczej sytuacja wygląda z mleczkiem do demakijażu, które działa łagodnie. Pozostawia jednak na skórze tłusty filtr, co nie pozwala na korzystanie z niego przez osoby ze skłonnościami do niedoskonałości i wydzielania nadmiernej ilości sebum.

Niezależnie jednak od dobranego produktu. Warto spojrzeć na jego skład i upewnić się, czy nie ma w nim żadnych substancji, które mogłyby zaszkodzić skórze. Ponadto do codziennej pielęgnacji warto włączyć tonik oraz peeling. Dzięki nim skóra będzie idealnie oczyszczona, pory zwężone a sebum zminimalizowane. Pozwoli to na lepszą, dalszą pielęgnację cery i łatwiejszą absorpcję składników aktywnych z maseczek czy kremów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwadzieścia − 11 =

Follow @ Instagram

No posts available!